PIESKI NA URLOPIE – ZAMÓWIENIA MOŻECIE SKŁADAĆ PRZEZ SKLEP LUB WIADOMOŚĆ, NATOMIAST WYSYŁKA OD 26.06.’24 | INTERNATIONAL SHIPPING AVAILABLE – PLEASE SEND US AN EMAIL

miska ceramiczna dla psa

Psia dieta – czego unikać

maj 19

Właściciele czworonogów starają się zapewnić swoim pupilom wszystko co najlepsze, dbają o ich rozwój fizyczny, wybierają bezpieczne zabawki, kupują odpowiednie akcesoria oraz bilansują dietę. Żywienie psów, to temat często poruszany na różnych grupach zrzeszających właścicieli konkretnych ras – jedni preferują żywienie zbliżone do naturalnego, a inni wybierają gotowe karmy. Jedno jest pewne – psia dieta różni się od ludzkiej, a produkty, które dla ludzi są smaczne i zdrowe mogą okazać się trujące dla psów.

Produkty szkodliwe dla psów to:

Awokado

Toksyczna jest pestka i skórka, owoce zawierają substancję o nazwie persin (obecną w liściach, skórce i pestce), która wywołuje biegunkę i wymioty; możemy dać psu sam miąższ, ale należy pamiętać, że duża zawartość tłuszczu w tym owocu może wywołać sensacje żołądkowe.

Czekolada i kakao

Te przysmaki mogą okazać się bardzo niebezpieczne – im więcej kakao zawiera czekolada – tym gorzej dla naszego pupila; kakao jest źródłem teobrominy – substancji, która jest trucizną dla psów; skutki zjedzenia czekolady będą różne w zależności jakiego rodzaju czekoladę zjadł nasz pies i jak dużo kakao ona zawiera.

Winogrona i rodzynki

Wystarczy kilka owoców, aby pies poczuł się źle, objawy zatrucia mogą pojawić się nawet po kilku dniach od spożycia, niestety nie wiadomo dokładnie, która substancja jest groźna dla czworonoga, zatrucie tymi owocami może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.

Czosnek, cebula i szczypiorek

To kolejne zakazane produkty, po zjedzeniu tych warzyw w organizmie psa zostają uwolnione substancje, które powodują uszkodzenie czerwonych krwinek, w konsekwencji prowadzi to do anemii, osłabienia i objawów gastrycznych.

Orzechy

Niektóre orzechy jak na przykład orzeszki ziemne, migdały, pistacje czy orzechy nerkowca są bezpieczne dla psa; najbardziej szkodliwe są natomiast orzechy makadamia, zawarta w nich szkodliwa substancja powoduje wymioty, drgawki, bladość błon śluzowych, osłabienie mięśni tylnych kończyn i sprawia, że nasz pupil wymaga pomocy weterynaryjnej.

Ksylitol

Wszystkie produkty zawierające ksylitol są bardzo szkodliwe dla psa, zjedzone w dużych ilościach mogą prowadzić do śmierci; wszystko przez to, że ksylitol bardzo szybko wchłania się do krwioobiegu powodując szybkie uwolnienie insuliny, prowadzi to do hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi).

Mleko i produkty mleczne

Na ogół psy nie mogą ich spożywać z uwagi na zawartą w nich laktozę, objawy nietolerancji laktozy to biegunki, gazy i wzdęcia, białko mleka krowiego również może uczulać psa.

 

Inne produkty, na które należy uważać i nie podawać ich psu to: pestki owoców (wiśni, moreli, jabłek, brzoskwiń), kocia karma, alkohol i kofeina.

Pamiętajmy, aby przechowywać powyższe produkty w miejscu niedostępnym dla psa. A jeśli już zdarzy się, że nasz pies zje coś, co może być dla niego potencjalnie szkodliwe, udajmy się najszybciej jak to możliwe do lekarza weterynarii. Szybka pomoc ograniczy negatywne skutki jakie mogą wywołać toksyny i umożliwi skuteczne leczenie.

 

miska ceramiczna dla spaniela
toczona na kole miska ceramiczna
miska ceramiczna polele

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dołącz do nas! Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i wpisami na bloga.

    Adres e-mail*