PIESKI NA URLOPIE – ZAMÓWIENIA MOŻECIE SKŁADAĆ PRZEZ SKLEP LUB WIADOMOŚĆ, NATOMIAST WYSYŁKA OD 26.06.’24 | INTERNATIONAL SHIPPING AVAILABLE – PLEASE SEND US AN EMAIL

cocker spaniel angielski, szelki bezuciskowe

Jak najlepiej dobrać rasę psa?

mar 10

Jak dokonać świadomego wyboru psa, spośród tylu różnych ras? Na co zwrócić uwagę i o co zapytać potencjalnego hodowcę?

Zastanówmy się najpierw czym jest świadomy wybór? To przede wszystkim wiedza na temat potrzeb jakie ogólnie mają czworonogi. To także świadomość czego możemy się spodziewać po pupilu określonej rasy. A każda ma określone wymagania i niesie pewne cechy, które będą determinowały zachowanie naszego przyjaciela. Przykładowo: jeśli zdecydujemy się na psa pasterskiego musimy liczyć się z jego zapędami do zaganiania i pasienia. Biorąc psa myśliwskiego najpewniej będziemy musieli zmierzyć się z łańcuchem łowieckim. Nadal wielu ludzi wybiera rasę tylko, albo przede wszystkim, ze względu na wygląd lub pod wpływem impulsu, chwili. Oczywiście dobrze, że dany pies nam się podoba, ale to nie powinno być głównym kryterium. Decyzję należy dobrze przemyśleć, bo posiadanie czworonoga to na ogół obowiązek na kilka/kilkanaście lat. To również wydatki, czasami całkiem spore i trudne do zaplanowania i przewidzenia. Zwłaszcza kiedy nieoczekiwanie nasz pupil zachoruje i wymaga leczenia.

dalmatyńczyk, obroża mokosz

Na temat wielu ras krążą mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przykładem może być labrador retriever, który został określony jako doskonały pies rodzinny, a tymczasem jest to duży pies myśliwski potrzebujący ruchu, zajęcia i szkolenia. Warto przed zakupem umówić się z osobami, które już mają psa, którego bierzemy pod uwagę. Można pójść na wspólny spacer, poobserwować, dopytać, przekonać się czy to pies dla mnie. Wizyta w hodowli i rozmowa na temat potrzeb i ograniczeń jakie niesie posiadanie określonego czworonoga jest również dobrym pomysłem. Istotną kwestią będą również wymagania pielęgnacyjne – są psy, które wymagają regularnych wizyt u groomera – codziennego czesania, trymowania czy strzyżenia. Jedne gubią bardzo dużo sierści a inne wcale. Jeśli lubisz czystość i porządek, to pies może mocno zaburzyć twój spokój 😉 Istotne będzie też jak spędzasz czas wolny, czy lubisz podróżować, jak wygląda twój urlop? Jeśli zdecydujesz się na wyjazd z psem musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami lub zapewnić mu opiekę na czas twojego wyjazdu.

berneński pies pasterski, smycz przepinana orzech

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jaki tryb życia prowadzę?
  2. Ile czasu spędzam w pracy, a ile będę w stanie poświęcić psu?
  3. Jak długo pies będzie zostawał sam w domu?
  4. Czy będę potrafił/a zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i zajęcia?
  5. Czy stać mnie na psa danej rasy biorąc pod uwagę nie tylko cenę psa, ale też codzienne wydatki?
  6. Czy w mojej okolicy znajduje się szkoleniowiec/trener, który pomoże mi ułożyć psa?
  7. Czy jestem gotowa/y na nowe wyzwania? 🙂

Tak, tak posiadanie psa to wyzwanie pełne miłości na czterech łapach!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dołącz do nas! Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i wpisami na bloga.

    Adres e-mail*